0
سبد خرید شما خالی میباشد!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
سرویس بخاری خودرو شامل چه مواردی می شود؟
مقاله

سرویس بخاری خودرو شامل چه مواردی می شود؟

با توجه به این که به فصل سرما وارد شده و دیگر مدت زمان زیادی تا یخ شدن واقعی هوا نداریم، لازم است که دارندگان خودرو، اعم از این که خودروی شخصی یا مسافربر باشد، به فکر سرویس بخاری خودرو افتاده و در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند. اگر به موقع برای انجام این کار اقدام نکنید، با سردتر شدن هوا، حتی یک ساعت رانندگی در خودرویی سرد و بدون پرتاب هوای گرم از دریچه های بخاری، به راستی عذاب آور خواهد بود.

با این حساب با رویتا خودرو باشید تا ببینیم سرویس بخاری خودرو چطور انجام می شود.

سرویس بخاری خودرو

پیش از هر چیزی بخاری خودرو را روشن کرده و چک کنید که آیا عملکرد سالمی دارد یا نه. درجه حرارت آن را در قسمت های مختلف چک کرده و مطمئن شوید که در دور کند و تند، به خوبی عمل می کند. ببنیید که آیا حین روشن کردن بخاری خودرو، بوی نامطبوعی از آن به مشام نرسد.

اگر احتمالا بخاری خودروی شما مشکلاتی داشته باشد، احتمالا آن ها را در لیست زیر خواهید یافت:

گرفتگی بخاری خودرو

اگر رادیاتور بخاری خودروی شما قادر به تبادل حرارتی مناسب نباشد، گرما از آب به هوا انتقال داده نشده و به این شکل گرمای کافی را از آن دریافت نخواهید کرد. در این مواقع ممکن است با تمیز کردن رادیاتور بخاری، مشکل حل شود؛ در غیر این صورت نیاز به تعویض رادیاتور خواهد بود. در نظر داشته باشید که ممکن است شلنگ آب دچار گرفتگی شده و نیاز به تمیز کردن آن وجود داشته باشد. در این حالت تنها با تمیز کردن این شلنگ، مشکل برطرف شده و گرمادهی به درستی صورت می گیرد.

خرابی فن و یا دمنده بخاری

در صورتی که مشکلی در رادیاتور خودرو وجود نداشته و آب داغ موتور خودرو نیز به سیستم وارد شود، اما همچنان هوای گرم دریافت نمی کنید؛ احتمال خرابی و عیب در فن یا دمنده بخاری خودرو وجود دارد. در این حالت بهتر است فن بخاری را باز کنید و آن را بررسی نمایید که آیا مشکلی داشته و خارج از سیستم خودرو به درستی کار می کند یا خیر. در صورتی که فن خارج از خودرو به درستی کارایی داشت، احتمالا مشکلی در اتصالات آن وجود دارد، در غیر این صورت لازم است که حتما مشکل آن در صورت امکان رفع شده یا در نهایت یک فن جدید خریداری کنید.

پایین بودن آب موتور

اگر آب موتور کم باشد، تبادل حرارت به درستی انجام نمی شود. در این حالت وضعیت آب موتور به شکلی است که قادر به تبادل حرارت نبوده و برای برطرف کردن آن لازم است که به آب موتور افزوده شده و به حد مناسب بازگردد. به این شکل تبادل حرارت به درستی انجام خواهد شد و مشکل پرتاب باد گرم برطرف می گردد.

عیب در ترموستات

ترموستات وظیفه دارد تا مسیر آب موتور را تغییر دهد. زمانی که نیاز به خنک‌کردن آب نیست آب همچنان داخل موتور و اطراف آن گردش کند و وارد رادیاتور نشود. هر زمان که دمای آن به حدی بالا رفت که نیاز به خنک‌کاری و کاهش دما بود، ترموستات خود به خود باز شده و اجازه عبور آب را می‌دهد.
گاهی ترموستات خراب است و همیشه در حالت باز قرار دارد. در این شرایط هم باز بخاری گرمای موردنیاز را تولید نمی‌کند برای رفع عیب باید ترموستات تعویض شده و سیستم نشت‌یابی شود.

همینطور بخوانید: گرم نکردن بخاری خودرو در زمستان