در حال بارگذاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
بهترین روش رفع بخار شیشه ماشین
مقاله

بهترین روش رفع بخار شیشه ماشین

اگر شما نیز با موضوع بخار گرفتن شیشه ماشین روبرو شده باشید، احتمالا می دانید که در این حالت رانندگی کردن به مراتب سخت تر شده و امکان رویت مناسب خودروهای پیش رو و مسیر را ندارید. در این حالت با پایین آوردن شیشه خودرو، روشن کردن برف پاک کن و روشن کردن کولر یا بخاری می توان به رفع بخار شیشه ماشین کمک کرد. البته این موضوع به این که در چه فصلی از سال باشیم نیز بستگی مستقیم دارد. در ادامه با رویتا خودرو همراه باشید تا ببیینم چطور می توان بخار گرفتگی شیشه ماشین را برطرف ساخت.

دلیل به وجود آمدن بخار شیشه ماشین

چیزی که باعث می شود شیشه های ماشین بخار گرفته شود، اختلاف دمای قابل توجه میان محیط بیرونی و داخلی ماشین است. به این شکل اگر هوای بیرون سرد بوده و هوای داخل خودرو، گرم باشد؛ می توانیم انتظار بخار گرفتگی شیشه ماشین را داشته باشیم. همین طور در یک ظهر تابستانی که هوای بیرون به اندازه قابل توجهی گرم بوده و هوای داخل کابین خودرو، با استفاده از کولر، سرد باشد، می توان بخار گرفتگی شیشه های خودرو را تجربه کرد.

بخار شیشه همان رطوبتی ست که در فضا موجود بوده و حالا محل امنی برای مایع شدن یافته و به آن چسبیده است. این رطوبت ممکن است از تنفس افراد ، از رطوبت هوای خارج ماشین (مثلا مه یا شرجی) یا از تفاوت سطح دمای خارج و داخل ماشین ایجاد شده باشد. اما فارغ از این که چنین بخار و رطوبتی به چه دلیلی تشکیل شده است، باید ببینیم که فرآیند برطرف ساختن آن چگونه است.

بخوانید: تمیز کردن جرم و رسوب روی شیشه ماشین

با رویتا خودرو در ادامه همراه باشید.

رفع بخار شیشه ماشین

رفع بخار شیشه ماشین در فصل گرما

برای رفع بخار شیشه ماشین در فصل گرما فرایند زیر را در نظر داشته باشید:

  1. وقتی دمای بیرون ماشین زیادی گرم است، شما باید سعی کنید فاصله دمای داخل را به آن نزدیک کنید. با این حساب لازم است که مقداری شیشه خودرو را پایین بدهید.
  2. پس از آن کولر را روشن کنید؛ اما جهت آن را به سمت شیشه‌ها تنظیم کنید؛ زیرا هوای خشک کولر رطوبت هوا را میگیرد.
  3. اگر شیشه از بیرون بخار کرده‌اند، به سادگی برف پاک کن را روشن کرده و تا از بین رفتن بخار روی کمترین درجه بگذارید.

رفع بخار شیشه ماشین

رفع بخار شیشه ماشین در فصل سرما

برای رفع بخار شیشه ماشین در فصل سرما باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. بیشتر خودروها دارای یک دکمه هستند که به وسیله آن می توان منشا هوای داخل ماشین را تغییر داد. یعنی شما می‌توانید انتخاب کنید که هوا به طور ثابت داخل ماشین بچرخد یا از بیرون وارد شود.
  2. اگر در شرایطی هستید که هوای خارج ماشین سردتر از داخل است، تنظیمات تهویه خود را تغییر دهید و اجازه دهید تا هوا از بیرون وارد فضای ماشین شود.
  3. سریع‌ترین و همچنین سخت‌ترین راه حل این است که شما همزمان فن‌های خود را روشن کرده و سیستم گرمایشی را تا درجه ای که می توانید پایین بیاورید. با اینکار بخارها درجا از بین می روند و شما می توانید کم کم دمای ماشین را به حالت متعادل باز گردانید. مراقب باشید که دما مجددا زیادی گرم نشود.
  4. حال بهتر است که دریچه های خنک کننده زیر شیشه جلو ماشین را فعال نمایید. این کار مستقیما با شیشه جلو ماشین ارتباط دارد و بخار آن را از بین می برد. اما برای رفع بخار سایر شیشه‌ها همچنان لازم است دمای کلی ماشین را پایین بیاورید.

بخوانید: جلوگیری از یخ زدن آب شیشه شور ماشین

این نکات را در نظر داشته باشید:

  • این راه حل ممکن است کمی برایتان عجیب باشد؛ اما قطعا جواب می دهد. فراموش نکنید بخار شیشه ماشین همان رطوبت و نم است که روی شیشه جمع می شود. پس اگر بتوانیم این رطوبت را از بین ببریم مشکل حل می‌شود. سیلیسیم موجود در خاک گربه ماده ای ست که رطوبت بستر گربه را خشک می کند و باعث جلوگیری از بوی بد آن می‌شود. شما می توانید بسته های آن را از پت شاپ ها یا برخی داروخانه ها تهیه کنید. داخل یک جوراب ساق کوتاه را از آن پر کرده و سر آن را با یک نخ محکم کنید. این پک را روی داشبورد خود گذاشته و تماشا کنید چگونه رطوبت فضای داخل ماشین را به خود جذب می‌کند و دیگر بخاری در کار نخواهد بود.
  • کرم اصلاح یا صابون کمک کننده مهم دیگری ست که شما را شگفت زده خواهدکرد. یک پارچه نرم را به کرم خود آغشته کنید و کمی روی آن آب بریزید تا کفی شود و سپس به تمام شیشه‌ها بکشید. در آخر با یک دستمال خشک آن‌ها را پاک کنید. شیشه‌های شما تا مدت‌ها بخار نخواهند کرد.