0
سبد خرید شما خالی میباشد!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
تأثیر فیلتر هوا بر کارکرد موتور
مقالات فیلتر هوای خودرو, مقاله

تأثیر فیلتر هوا بر کارکرد موتور

تأثیر فیلتر هوا بر کارکرد موتور > امروزه توجه به مسائل زیست محیطی در بسیاری از علوم فراگیر شده است،در صنایع خودرو سازی کیفیت فیلتر هوا به دلیل نقش مهم آن در جلوگیری از آلودگی محیط زیست دارای اهمیت زیادی می باشد، زیرا فیلتر هوا از ورود ذرات گرد و غبار موجود در هوا به داخل محفظه احتراق جلوگیری میکند و هوای پاکیزه مورد نیاز برای عمل احتراق در موتور را فراهم میکند.

کاغذ فیلتر، ترکیبی از مواد سلولزی و رزین با نفوذپذیری معینی در مقابل هوا است. فیلتر هوا در مسیر ورود هوا به درون موتور قرار میگیرد و از ورود گرد و غبار به داخل موتور جلوگیری میکند. فیلتر هوا باید آلودگی را در حد ظرفیت خود جذب کند در غیر این صورت مقاومت آن در برابر هوای ورودی بیشتر شده و از ورود اکسیژن و هوای لازم برای احتراق در موتور جلوگیری میکند در نتیجه قدرت موتور کاهش پیدا میکند و علاوه بر اینکه مصرف سوخت را افزایش میدهد ، سبب آسیب رساندن به موتور و ایجاد اختلال در عملکرد آن می شود.

از دست ندهید: روش تعویض فیلتر هوا

بنابراین ضروری است از فیلتری استفاده شود که علاوه بر اینکه ظرفیت بالایی در جذب گرد و غبار و آلاینده ها دارد، حجم بیشتری از هوا را از خود عبور دهد و به اصطلاح دارای هوادهی بالایی نیز باشد. در صورت هوادهی بالا، موتور نیروی کمتری را برای مکش هوا لازم خواهد داشت و بدین ترتیب بازده خودرو افزایش میابد.

بخوانید: روش شستشوی فیلتر هوا

لزوم تعویض به موقع فیلتر هوا

طبق استاندارد های گفته شده ، فیلتر هوا باید در هر 3 تا 5 هزار کیلومتر کارکرد تعویض گردد. در صورت عدم تعویض به موقع، اکسیژن به درستی و به اندازه کافی به سوخت نرسیده در نتیجه مصرف بنزین در خودرو افزایش میابد.

نسبت ترکیب سوخت با هوا بسیار مهم است. نسبت ایده آل این ترکیب 1 به 14.7 می باشد (1 واحد جرم سوخت به 14.7 واحد جرم هوا) که به این نسبت ، نسبت استوکیومتریک می گویند. برای جلوگیری از مصرف زیاد سوخت و کاهش آلودگی لازم است که این نسبت هر از چند گاهی توسط مکانیک چک و تنظیم گردد .اگر درصد هوا نسبت به سوخت در این ترکیب کاهش یابد به دلیل عدم وجود اکسیژن کافی ، مقداری از سوخت بصورت نسوخته و همراه با گازهای خروجی از اگزوز خارج می شود.

به یاد داشته باشیم، تمیز کردن فیلتر های آلوده جهت استفاده مجدد فایده ای ندارد زیرا گرد و غباری که به الیاف فیلتر نفوذ کرده اند از فیلتر جدا نمی شوند.

امروزه در صنعت تیونینگ خودرو فیلتر هایی طراحی و تولید شده اند که دارای قابلیت شستشو و استفاده مجدد می باشند که در نتیجه آن ، طول عمر بیشتری نسبت به سایر فیلتر ها را ارائه میدهند.

محصولات ویژه رویتا: فیلتر هوای کی اند ان خودرو (K&N)