0
سبد خرید شما خالیست
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
زمان تعویض فیلتر هوای خودرو چه وقت است؟
مقاله

زمان تعویض فیلتر هوای خودرو چه وقت است؟

اگر چه فیلترهای خودرو به ظاهر قطعات ساده و نسبتا ارزان قیمتی هستند، اما باید آن‌ها را فاکتورهای بسیار نقش آفرین و مهمی در عملکرد کلی خودرو قلمداد کنیم. از همین روی تعویض فیلترهای خودرو در موقع و زمان درست، بسیار اهمیت دارد و به هیچ وجه نمی‌بایست نسبت به این موضوع غفلت و کوتاهی ورزید.

انواع فیلترهای خودرو کدامند؟

انواع فیلترهای خودرو را می‌توانیم به دو گروه فیلترهای جریان هوایی و فیلترهای جریان مایعات (روغن) دسته بندی کنیم.

محصولات ویژه رویتا: انواع فیلتر هوای خودرو (K&N)

فیلترهای جریان هوا

فیلترهای جریان هوا در مسیر ورود هوا به محفظه موتور، قرار گرفته و مقابل عبور گرد و غبار و ذرات معلق را می‌گیرند. بسته به ناحیه جغرافیایی که در آن زندگی می‌کنید و میزان بالا بودن آلاینده ها در هوا؛ این فیلترها طول عمر متفاوتی خواهند داشت. شما ممکن است در یک وعده نسبت به غبار روبی و تمیز کردن فیلترهای هوا اقدام کرده و در نوبت بعدی، آن را تعویض نمایید.

فیلترهای جریان مایعات

فیلترهای جریان مایعات در دو نوع فیلتر روغن و فیلتر سوخت هستند. همان طور که از نام این دو مشخص است، به ترتیب برای فیلترینگ روغن موتور و نیز فیلترینگ بنزین یا سوخت واردی به سیستم احتراق، تعبیه شده‌اند.

فیلتر روغن از ورود هرگونه زائدات به موتور جلوگیری کرده و فیلتر بنزین نیز ناخالصی‌های بنزین را جدا ساخته و مانع ورود آن‌ها به داخل محفظه احتراق می‌شود. در صورتی که این فیلترها به موقع تعویض نشوند، باید انتظار داشته باشیم که ذرات و ناخالصی‌ها به همراه روغن یا بنزین به موتور خودرو برسند.

زمان تعویض فیلترهای خودرو

از مبحث معرفی فیلترهای خودرو که بگذریم؛ موضوع مهم زمان تعویض فیلترهای خودرو است. هر راننده‌ای باید نسبت به زمان تعویض این فیلترها آگاهی کامل داشته و حتی پیش از رسیدن به زمان مرزی تعیین شده؛ برای تعویض فیلترهای هوا، روغن و بنزین اتومبیل خود، دست به کار شود.

زمان تعویض فیلتر هوا

زمان تعویض فیلتر هوا، همان طور که گفتیم به محل زندگی شما بستگی مستقیم دارد. اما به صورت معمول به ازای هر 5 هزار کیلومتر، باید فیلتر هوای خودرو تعویض شود. توجه داشته باشید که به ازای هر 5 هزار کیلومتر، تعویض فیلتر را عنوان ساختیم؛ اما در این مدت نیز دو بار تمیز کردن فیلتر توصیه می‌شود.

برخی از کارشناسان خودرو معتقد هستند که اگر خودروی شما در منطقه‌ای خوش آب و هوا و با ضریب آلودگی کم در حرکت بوده است، می‌توانید این 5 هزار کیلومتر را به 10 هزار کیلومتر افزایش دهید. (البته باید دید که این روزها کدام نقطه از ایران یا حتی کره زمین به این اندازه عاری از آلودگی‌ست!)

بخوانید: تاثیر فیلتر هوا بر کارکرد موتور

زمان تعویض فیلتر روغن

زمان تعویض فیلتر روغن تابع مستقیمی از نوع روغنی‌ست که استفاده کرده‌اید. اگر از روغن‌های 5 هزار کیلومتری برای خودروی خود استفاده می‌کنید، به ازای هر 10 هزار کیلومتر باید نسبت به تعویض فیلتر روغن اقدام کنید. اما در استفاده از روغن‌های 20 هزار کیلومتری؛ با هر تعویض روغن باید فیلتر روغن نیز عوض شود. به خاطر داشته باشید که در خصوص فیلتر روغن، تمیز کردن معنایی ندارد و تنها باید تعویض صورت بگیرد.

زمان تعویض فیلتر بنزین

در خصوص زمان تعویض فیلتر بنزین، اوضاع کمی پیچیده می‌شود. در مورد این فیلتر نمی‌توانیم فرمول قطعی و از پیش تعیین شده‌ای را عنوان سازیم. زمان تعویض این فیلتر به نوع و کیفیت سوخت بستگی دارد. اما چیزی که خودروسازان غالبا در نظر می‌گیرند؛ تعویض فیلتر بنزین به ازای هر 20 هزار کیلومتر است. در صورتی که از بی‌کیفیت بودن سوخت دریافتی و ناخالصی آن اطلاع دارید، حتما زودتر از این کیلومتر، نسبت به تعویض صافی بنزین اتومبیل اقدام نمایید.

محصولات و قیمت در رویتا خودرو : انواع فیلتر های خودرو

علائم هشدار تعویض فیلترهای خودرو

علائم هشدار تعویض فیلتر هوا

علائمی چون افزایش مصرف سوخت نسبت به حالت معمولی، نقص در استارت خوردن خودرو، روشن شدن چراغ چک در چراغ‌های پشت آمپر و ایراد در سیستم احتراق از جمله نشانه‌های هشدار تعویض فیلتر هوای ماشین هستند.

علائم هشدار تعویض فیلتر بنزین

در صورتی که ماشین شما به خوبی استارت نخورده و در بار اول استارت روشن نمی‌شود، حتما به کثیف بودن فیلتر بنزین مشکوک شوید. همین طور اگر موتور خودرو را کم‌نفس و بی‌رمق می‌یابید، باز هم باید به فکر تعویض صافی بنزین باشید.

از دست ندهید: نحوه تعویض فیلتر هوای خودرو